top of page

Vannastavne

 

Jer ono što se ne mora, nama nije teško. U našoj školi pored redovne nastave, zahvaljujući vrednim nastavnicima i učenicima dešava se i veliki broj aktivnosti van nastave i van škole, a koje nisu u okviru BIOSekcije. Tokom cele školske godine učimo, družimo se na radionicama, projekciji filmove, izložbama... Svaki učenik može da pronađe sebe u bar nečemu što će ga zaineresovati i time kreativno i korisno ispuni svoje slobodno vreme.

Izložba 'Upotreba lekovitih biljaka u srednjevekovnoj medicini'

Obeležavanje dana Svetog Save u školi najčešće prolazi u istorijskom, književnom i likovnom duhu, ali mi smo odlučili da tokom ovog važnog dana za sve škole i sve đake uključimo i neke sadržaje povezane sa biologijom. Napravilo smo izložbu biljaka (herbarskih listova, crteža i čajeva)  koje imaju lekovita svojstva i koje su se tokom perioda u kome je živeo Sveti Sava koristile za lečenje različitih bolesti. Danas nas savremena medicina odaljava od prirode kada su u pitanju lekovi koji se proizvode u fabrikama, ali čovek se sve više vraća na ono mesto odakle potiču prirodni lekovi-priroda.

Vodeni lavirint

Izložba je obuhvatila prizore biljnog i životinjskog sveta iz Specijalnog rezervaa prirode ''Gornje Podunavlje'' kao i aktivnosti na zaštiti prirodnih staništa na ovom području. Izložba je organizovana kao deo projekta ''Obnova vlažnih staništa na području Mure, Drave i Dunava''. Prelepe fotografije živog sveta samo su nam još jednom pokazale ono što bismo već trebali da znamo, a to je da je taj živi svet naše bogatstvo i da treba da ga čuvamo!

Mali naučnici na delu

Zanimljivom radionicom obeležili smo Dan nauke u Srbiji. Na ovoj radionici shvatili smo da su matematika, biologija, arhitektura, umetnost i te kako povezani, a veza je Fibonačijev princip u prirodi. Dokazali smo ga na brojnim primerima, s akcentom na biologiju-semena suncokreta, šišarke, dužina pojedinih delova tela. Ova radionicam samo nam je još jednom pokazala koliko je priroda oko nas veličanstvena.

Kreativna reciklaža

Uoči novogodišnjih praznika, deca su imala priliku da učestvuju u kreativnoj radionici izrade novogodišnjih ukrasa od reciklažnih materijala pod imenom 'Ekoblogomanija'. I ne samo to, mnogi od njih bili su i nagrađeni za likovne i literarne radove koje su slali na konkurs. Sjajna atmosfera i dobro druženje glavni su utisci sa ove radionice.

 

Radovi na konkursu

Ko zna više!

Dečiju nedelju obeležili smo u takmičarskom duhu. Kviz iz bilogije, istorije i geografije bio je pun pogodak. Učenici izuzetno zainteresovani, veliki broj prijavljenih, ali smo ipak morali da odaberemo predstavnike ekipa svakog odeljenja. Takmičarska atmosfera, zavidni nivo pokazanog znanja dokazali su da deca vole da se takmiče, vole da pokažu koliko znaju, što kvizove čini sjajnim načinom da im upravo promovišemo znanje.

 

Nedelja reproduktivnog zdravlja

 

Učenici sedmog razreda u okviru ''Nedelje reprduktivnog zdravlja'' bili su  posvećeni temi reproduktivnog zdravlja. Ideja  nedelje raproduktivnog zdravlja bila je da deca kroz volonterski rad budu direktno uključena u različite aktivnosti i da se na taj način uče kako pozitivnim stranama volontiranja, tako i odgovornosti prema svom i tuđem zdravlju. Većina učenika  po prvi put imala je priliku da sazna šta je volontiranje i da sami budu volonteri tokom jednočasovne ulične akcije.

 

Učenici su u  subotu 30.11.2013. u prostorijama Crvenog krsta Sombor, prisustvovali radionici na temu Reproduktivnog zdravlja. Radionicu je realizovala volonter Crvenog krsta Sombor Danica Gajić. Na radionicu su saznali koja je razlika između ljubavi i zaljubljivanja, naučili su šta je SIDA, ko  ju izaziva, kako se Hiv virus prenosi, a kako ne prenosi, šta znači odgovorno se ponašati, brinuti o svom zdravlju i zdravlju drugih.

 

Nakon radionice usledila je volonterska akcija 01. decembra na Međunarodni dan borbe protiv SIDE. U okviru akcije razgovarali smo sa mladima i odraslima o tome šta je SIDA, ko ju izaziva i na koji način se prenosi. Mladi u Somboru dobili su i poklon paket koji je sadržao brošure o SIDI i narkomaniji i prezvervative kao jedini način da se spreči prenos virusa Hiv-a koji izaziva SIDU.

 

03. decembra došlo je na red takmičenje u znanju, kviz ‘Reproduktivno zdravlje’ u kome su zajedničkim snagama sedmaci i osmaci pokazali kako znanje, tako i spremnost na fer igru, pri čemu su ekipe ostale izjednačene i svi učesnici zaslužni dobitnici pohvalnica.

 

Poslednja aktivnost u okviru nedelje reproduktivnog zdravlja bila je izložba edukativnih plakata na temu SIDE i Hiv-a, kao i projekcija filma koji za potrebe edukacije koristi Crveni krst, pod nazivom ‘Dečko koji se stideo’. Nakon filma učenici su sa nastavnicom biologije razgovarali i imali priliku da postavljaju pitanja.

Radionica u Crvenom krstu

Volonterska akcija

Kviz o reproduktivnom zdravlju

Projekcija filma

Saradnja sa Crvenim krstom

Sa Crvenim krstom u Somboru imamo izuzetno dobru saradnju,  i njihovi volonteri uvek kada su u mogućnosti realizuju radionice za naše učenike.  Teme radionica bile su prevencija trgovine ljudima, ljubav i zaljubljivanje, reproduktivno zdravlje. Učenici uvek vole da idu na ove raidonice i uvek se traži mesto više. Zato često posećujemo Crveni krst, a mnogi učenici se već tada zainteresuju za volonterske programe u Crvenom krstu i obuku iz prve pomoći.

Dan za nauku

Svake godine mi smo neizostavni posetioci Festivala nauke u Beogradu. Taj dan uživamo u čarima nauke, kako one fundamentalne, tako i njenih primenjenih disciplina. Mnogo toga što vidimo i naučimo na ovom festivalu primenjujemo i u radu biološke sekcije i redovoj nastavi biologije. Ovaj festival još više nas zainteresuje za izučavanje prirodnih fenomena i bavljenje naukom.

Festival 2013. godine

Festival 2014. godine

Kako se ponašati na internetu

Internet je postao sastavni deo našeg života. Zato je vrlo važno da naučimo kako da ga koristimo i kako da se ponašamo dok smo na netu. Ovome su nas naučili studenti Pedagoškog fakulteta iz Sombora, koji su nam kroz seriju kratih predavanja ispričali nešto o bezbednom korišćenju interneta, o internet komunikaciji i etici.

Učenici osmog razreda OŠ ''Nikola Vukićević'' iz Sombora prisustvovali su predavanjima u Srednjoj tehničkoj školi u Somboru, povodom obeležavanja Svetskog dana energetske efikasnostit i projekta 'Za čistije i zelenije škole u Vojvodini'. Predavanje su bila na temu „Energetska efikasnost“, predavač prof. Vojin Živković, dipl.ing.maš. i na temu ''Ekologija i zaštita životne sredine“ predavač Marijeta Štampfer, dipl.ing.master zašt.životne sredine.

Za čistije i zelenije škole u Vojvodini

U našem gradu nemamo baš mnogo prilika da slušamo zanimljiva predavanja, tako da svaku jedinstvenu priliku iskoristimo. U prostorijama Agroinstituta u Somboru je realizovana tribina u okviru inicijative ‚‚Čujte i ne trujte! Orao pao." Na tribini su govorili Dr Slobodan Puzović, pokrajinski sekretar za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Sonja Bađura, WWF - Svetski fond za prirodu, Marko Tucakov, ornitolog Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Ištvan Ham, ornitolog koordinator monitoringa orla belorepana, mr Gordana Forgić, Poljoprivredna stručna služba Sombor. Tema tribine odnosila se na neadekvatnu upotrebu pesticida u cilju zaštite bilja, koja kao takva negativno utiče na životnu sredinu i biodiverzitet, posebno ugrožene i zaštićene vrste, s akcentom na orla belorepana. Posetioci tribine uglavnom su bili poljoprivredni proizvođači, stručnjaci u oblasti zaštite bilja, poljprivrede i ratarstva, ali su se među njima našli i mi-učenici OŠ ''Nikola Vukićević'' zajedno sa mnom. Ova tribina bila je čas biologije u praksi, jer u školi upravo pričamo o ugrožavanju životinja i smanjenju biodiverziteta kao posledicama ljudskih aktivnosti. Nakon ovog predavanja učenici su napravili prezentaciju o ugrožavanju orla belorepana i gotovali na časovima biologije u odeljenjima 6. razreda.

Čujte i ne trujte, orao pao!

Na festivalima nauke više nismo samo posetioci, već i predavači! Ovoga puta na Školskom fesivalu nauke u OŠ 'Ivo Lola Ribar' u Somboru. Cilj Festivala je promocija i popularizacija nauke među decom, ali i svim ostalim članovima lokalne zajednice kako bi se kod istih razvila ljubav prema nauci i uvideo značaj naučnih istraživanja za napredak društva. Već je postala tradicija da se ovaj festival realizuje iz godine u godinu, i svake godine beleži sve veće interesovanje i sve brojnije posete. Specifičnost ovog festivala jeste što su njegovi organizatori i nosioci upravo deca, možda budući naučnici, koji sa velikim entuzijazmom i motivacijom žele da posetiocima prenesu svoja znanja i prikažu im koliko je nauka fantastična! Kroz ovaj festival svi smo sigurno mnogo toga naučili kroz već tradicionalne postavke radionica i ekseprimenata. Međutim, ove godine odlučili smo da proširimo, kako program, tako i obim učesnika. Ove godine pored postavki radionica i eksperimenata iz fizike, hemije, biologije muzičkog itd., na Festivalu smo imali priliku da učestvujemo u zanimljivim naučnim kvizovima u naučnom lavirintu, da pogledamo prelepe crteže životinja koje je nacrtao učenik škole Dragan Krga, slušali smo zanimljivo predavanje za 'male' koje je održao moj bivši osmak, a sada učenik Gimnazije Nikola Šebek pod nazivom 'Vremeplovom kroz mezozoik' i predavanje za 'velike' pod nazivom 'Priroda prema brojevima' sam održala ja. U novembru 2015. godine se vidimo ponovo na festivalu nauke!

Festival Fizi Bizi

Čepom do osmeha-radionica

Kako bismo shvatili značaj reciklaže, ali i važnosti pomoći drugima kojima je pomoć najpotrebnija, bolesnoj deci, u školi sam organizovala promo radionicu u vezi humanitarno ekološke akcije ''Čepom do osmeha''. Radionica je imala za cilj da učenike naše škole infromiše o samoj akciji i nauči ih na zanimljiv način šta je to reciklaža. 

Mi volimo da učimo i družio se u kreativnom okruženju i za vreme raspusta. Takvo učenje najčešće bude i najzabavnije i najkorisnije u životu, jer svi znamo da više volimo da radimo ono što ne moramo, nego ono što sami odaberemo. Zato smo krajem avgusta posetili ek-likovnu koloniju koju je organizovala neformalna grupa Ars Vivendi iz Sombora. Na sjajan način spojena je umetnost i ekologija, a kao što možete videti na slikama, pravili smo mozaik od čepova i prikazali biodiverzitet i šarenilo koralnog grebena, a drugog dana pravili armiju miniona od plastičnh čepova. Uskoro se očekuje prodajna izložba nastavlih radova, a novac koji se dobije za radove biće nemanjen humaniratno-ekološkoj akciji Čepom do osmeha, za pomoćdeci koja imaju smetnje u razvoju. Kreativnost+ekologija+humanost! Ne može bolja kombinacija, a mi smo bili deo cele priče i na to smo ponosni.

Mi smo i na raspustu vredni

Izložba naših radova

Učenici OŠ ''Nikola Vukićević'' i OŠ ''Avram Mrazović'' iz Sombora, zajedno sa svojim nastavnicama biologije Enom Horvat i Sanjom Stefanović, u petak 18. septembra, učestvovali su u ekološkoj radnoj akciji u rasadniku Pokreta gorana Sombor. Akcija je podrazumevala čupanje korova u redovima gde je zasađen bor namenjen za ozelenjavanje parkova, školskih dvorišta i drugih javnih površina. U veseloj i radnoj atmosferi deca su imala priliku da nauče čime se bave mladi gorani, zašto je važno pošumljavati predele i koje sve dorobiti pruža drveće nama i drugim živim bićima. Nakon radne akcije nije bilo previše umora nego se postavilo pitanje ''Kada je sledeća radna akcija?''. Akciju je organizovao Pokret gorana Sombor u okviru projekata ''Omplemenimo našu životnu i radnu sredinu'' i ''Mladi gorani u akciji'' koje je podržao grad Sombora na konkursima LAP za mlade i Programi za decu.

 

A kad' će sledeća akcija?

U subotu 26. septembra u OŠ ''Ivo Lola Ribar'' u Somboru realizovana je radionica i kviz u okviru mini projekta ''Klima, moja planeta i ja''. Učenici gore navedene škole, zajedno sa učenicima osnovne škole ''Nikola Vukićević'' učestvovali su u radionici izrade eko-povelje odnosno pravila kojih bismo svi trebali da se pridržavamo kako bismo očuvali prirodu i smanjili negativne posledice koje čovek izaziva svojim aktivnostima. Nakon toga usledio je i kviz ''KLIMOSKOP'' te su se predstavnici škola takmičili u poznavanju upravo teme klimatskih promena, globalnog zagrevanja, uticaja čoveka na prirodu. Kviz je završio sa izjednačenim rezultatom, i obe ekipe su pokazale zavidno znanje, te i zaslužile poklone-postere za svoje školske kabinete! 

UKRATKO O CELOKUPNOM PROJEKTU: dve somborske osnovne škole ''Nikola Vukićević'' i ''Ivo Lola Ribar'' priključile su se evropskoj kapmanji ''YEE-Climate campaign'' u organizaciji YEE (Youth and Environment Europe). Cilj kampanje jeste podizanje nivoa svesti javnosti o klimatskim promenama, globalnom zagrevanju, njihovim uzrocima i posledicama. Kroz seriju aktivnosti poput ekseprimentalnih radionica, projekcije filmova, eko radionica i kvizova, učenici ove dve škole imaće priliku da se u kreativno-naučnoj atmosferi druže, uče i razvijaju ekološke navike koje će svima nama pružiti sigurniju budućnost na jedinoj planeti koja nam omogućava život-planeti Zemlji. Organizatorke dešavanja u ove dve škole su nastavnica biologije Ena Horvat i nastavnica fizike Sanja Balać.

Više o kampanji pogledajte na: http://www.yeenet.eu/index.php/campaigns/1100-climate-campaign

Više o kvizu KLIMOSKOP, koji nam je ustupio ekološki pokret Ozon pogledajte na: https://www.facebook.com/Klimoskop?fref=ts

Klima, moja planeta i ja

Radionica o klimatskim promenama u ''Loli''

Radionica o klimatskim promenama u ''Nikoli''

Projekcija filma o klimatskim promenama u ''Nikoli''

Radionica i kviz Klimoskop u ''Loli''

Lovac na ambroziju

Alergijska biljka ambrozija predstavlja postaje sve veći neprijatelj velikie broja ljudi kojima zadaje velike zdravstvene probleme. Načini za za njeno suzbijanje jesu fizičko uklanjanje čupanjem ili hemijski tretman herbicidima. Veoma važna je i edukacija stanovništa o njenoj štetnosti i načinima borbe sa ovom invazivnom, alergijskom biljkom. U cilju podizanja svesti o štetnosti ambrozije i značaja njeno suzbijanja, u petak 02. oktobra u OŠ ''Nikola Vukićević'' imali smo gosta, člana projektnog tima ''Lovac na ambroziju''. Maja Pavičić, ekolog, ispričala nam je ko je ambrozija, kako izgleda, gde sve raste i koje probleme zadaje ljudima koji su alergični na njen polen. Predavanju je prisustvovalo tridesetak učenika sedmog razreda. Cilj celog projekta Lovac na ambroziju je sistemsko mapiranje i uklanjanje ambrozije iz Somborske opštine.

U okviru projekta ''Sačuvajmo prirodne resurse za budućnost'' u prostorijama ''Vodokanala '' Somboru održano je predavanje na temu ''Voda za piće i otpadne vode''. Predavanju su prisustvovali učenici sedmog razreda OŠ ''Nikola Vukićević'' iz Sombora sa njihovom nastavnicom biologije Enom Horvat. Na predavanju smo naučili kako nastaje voda za piće koja izlazi iz naše slavine, kako radi fabrika za preradu vode, kako nastaju otpadne vode i šta se sa njima radi pre nego što se ispuste u prirodne vodotokove. Takođe, skrenuta je pažnja na važnost štednje i očuvanja vode, kao dragocenog prirodnog resursa koji trebamo očuvati i za buduće generacije.

Voda za piće i otpadne vode

U prostorijama Somborskog edukativnog centra održana je novogodišnja radionica izrade magnetića. I mi smo bili na ovoj radionici i sa uživanjem previli naše novogodišnje magnetiće u obliku sneška belića, deda mraza, irvasa itd. Magnetići će se razmenjivati za slatkiše 31.12. na glavnoj ulici u Somboru u toku akcije ''Deda mrazovi pomoćnici''. Od sakupljenih slatkiša praviće se paketići za decu iz ranjivih grupa koja inače ne bi imala tu sreću da uživaju u slatkišima. Budite humani i donesite neki slatkiš, a za uzvrat dobijate magnetić. Organizator ove akcije je neformalna grupa Ars Vivendi iz Sombora.  

Novogodišnja kreativna radionica

PREDŠKOLCI U POSETI NAŠOJ ŠKOLI

    Radoznalost, želja za učenjem i saznavanjem nečeg novog, samo su neke dečje osobine.  U dogovoru sa nastavnicama biologije Enom Horvat i Marijom Malbašom, pokušali smo i uspeli da zadovoljimo upravo te osobine. Direktor Đuro Bulović omogućio nam je boravak u školi i prisustvo času biologije na kojem su nam učenice 8. razreda: Jovana, Ana Marija, Dajana, Nataša i Anastasija pripremile eksperimente o vodi kao rastvaraču, kruženju vode u prirodi, da bi nakon toga videli i ko sve živi u vodi: sunđeri, rakovi, ribe, hobotnice, školjke itd. Kompletan boravak u školi ispratila je pedagogica Olga.
    Nakon izlaska iz škole moglo se primetiti zadovoljstvo i oduševljenje na dečjim licima. Zahvaljujemo se svima gore navedenim koji su nam omogućili ovo lepo iskustvo i radujemo se ponovnoj poseti i učestvovanju na nekim novim, zanimljivim časovima.
  Vaspitačica Milana i njeni predškolci

 

Predškolci u poseti našem biokabinetu

Aktivnosti BIOSekcije

bottom of page