top of page

Pripreme za časove dobre prakse

 

 

Časovi dobre prakse, na kojima su učenici aktivni, motivisani, u kojima jednako uživaju u procesu učenja i oni i nastavnik, su svakako časovi koji ne trebaju sebično da se čuvaju samo za sopstvene potrebe. Ove časove treba podeliti sa kolegama i na taj način unaređivati praksu, jer na taj način uvek se rađaju i nadograđuju nove ideje. 

Današnja deca po prirodi su vrlo aktivna, radoznala, više orijentisana na manuelne i audio-vizuelne radove, nego na čitanje teksa, te im se na taj način treba i pristupiti i omogućiti im sticanje znanja i veština u skladu sa njihovim potrebama, prateći njihov način učenja i dolaska do novih saznanja.

Mnogi časovi koje realizujem upravo su ovakvi, a ovde će biti primer nekoliko njih, za različite nastavne jedinice, koji su se pokazali kao vrlo uspešni, jer je aktivnost učenika bila na visokom nivou, a i kvalitet i kvantitet stečenog znanja.

Primer serije povezanih časova u obradi nastavnih jedinica o zglavkarima

U ovoj seriji časova koji su obuhvatili nastavne jedinice ''Pauci, škorpije, krplji, stonoge'', ''Insekti-životni prostor, način života, spoljašnja i unutrašnja građa'', ''Raznovrsnost i uloga insekata u prirodi'', ''Izrada školske zbirke insekata'', ''Zglavkari-ponavljanje'', primenjen je krativni pristup, aktivna nastava kroz rad sa karticam u paru i grupama i uz korišćenje IKT (programirana nastava, film u nastavi).

 

 

Čas obrade nastavne jedinice  ''Pauci, škorpije, krpelji, stonoge''

Ukratko o času: čas se realizovao grupnim oblikom rada, grupe su imale raznovrsne materijale za realizaciju svojih zadataka, čiji krajnji cilj je bio da urađeno prezentuju ostatku odeljenja. Nastavnik je imao ulogu moderatora i koorinatora časa, a glavni akteri časa bili su sami učenici.

     Pisana priprema       Grupa 1             Grupa 2            Grupa 3              Grupa 4            Grupa 5 

Čas obrade nastavne jedinice  ''Insekti-životni prosto, način života, spoljašnja i unutrašnja građa''

Ukratko o času: čas se realizovao putem metode izokrenute učionice. Ova metoda podrazumeva da učenici kod kuće proučavaju određeni materijal koji je nastavnik pripremio, odgovaraju na pitanja, a nakon toga na času se razgovara o onome što su oni uočili i naučili uz izvođenje zaključaka i isticanje onoga što je najažnije zapamtiti.

Čas obrade nastavne jedinice ''Raznovrnost i uloga insekata u prirodi''

Ukratko o času: čas je obuhvatao kombinaciju rada u paru, sa kreativnim karticama sa slikama i tekstom, dijaloga sa nastavnikom, koji je prezeo ulogu koordinatora časa, i kratkih inputa koje je nastavnik davao frontalnim oblikom. 

   pisana priprema za čas    kartice sa opisima redova     kartice sa slikama    prezentacija o redovima insekata

Ukratko o času: čas je obuhvatao rad u paru u informatičkom kabinetu, putem multimedijalne prezentacije u vidu programirane nastave. Na času su učenici bili glavni akteri nastave i bili su odgovorni za proces svog napradovanja, saznanja i učenja. Svako je radio svojim tempom i prolazio kroz niz programiranih sadržaja koji su obuhvatali informacije koje su mogli da istražuju u skladu sa svojim interesovanjem.

Čas vežbe ''Izrada školske zbirke insekata''

Čas izrade školskog insektarijuma

 

Nakon ovog časa usledio je čas u okviru vannastavnih aktivnosti na kome smo primenili stečeno znanje sa časa biologije o raznorsnosti redova insekata i napravili naš školski insektarijum, bez da smo ubili i jednog insekta. Ubijanje insekata, svakako da više ne treba da se praktikuje u nastavi biologije. Mnogi insketi su ugrožene vrste , te je samim tim i kažnjivo zakonom da se ubijaju. Zato smo odlučili da na času sekcije napravimo insketarijum, a da pri tome ne ubijemo nijedno živo biće. Za to su nam poslužile fotografije različitih grupa insekata (pravokrilaca, opnokrilaca, dvokrilaca, tvrdokrilaca, stenica, leptira, vilinih konjica, bubašvaba i dr.). Uz pomoć čioda smo na pano zakačili slike insekata zajedno sa nazivom vrste (narodnim i latinskim) i tako smo naučili da prepoznajemo neke vrste insekata koje su karakteristične za naše krajeve. Ovaj insektarijum sada se nalazi na zidu našeg kabineta i idealno je nastavno sredstvo za upoznavanje entomofaune našeg okruženja

  kartice sa slikama 1. deo     kartice sa slikama 2. deo   kartice sa slikama 3. deo   kartice sa imenima vrsta insekata

Čas ponavljanja

 

Nakon časova obrade i vežbe usledilo je ponavljanje. Ponavlja se frontalnim oblikom rada, koristeći interaktivnu prezentaciju sa raznovrsnim tipovima pitanja. Učenici na času su izuzetno aktivni, zadaci su različite težine, te svako može da se uključi u rad na času u skladu sa svojim znanjem i sposobnostima zaključivanja. Učenici koji su bili najaktivniji, kako bi se podstakli da nastave da rade, bili su na kraju časa nagrađeni plusevima.

bottom of page