top of page

Moja profesionalna filozofija

 

Pokretač i motivacija koji me inspiriše na nove ideje, jeste osećaj ispunjenja u onome što radim. Rad u školi sa decom, rad sa mladima, aktivizam postavljaju pred mene izazove, čini me istrajnijom. Čini me kompletnom ličnošću.

 

Kada sebe u potpunosti dajete, u nešto ulažete znanje, volju, entuzijazam, kada radite s ljubavlju i osećajem zadovoljstva, onda znate da radite nešto dobro. Ja imam takav osećaj. Kada pozitivno utičete na decu i mlade, podstičete ih da budu aktivni i odgovorni, omogućavate im da se izreze, primenjuju znanje i budu svesni da su važni, kada vas to pokreće, onda znate da ste srcem u svom poslu. To sam ja.

 

Smatram da ukoliko nešto volite, ukoliko se tome posvetite, onda i rezultati moraju biti dobri.  Moja prva, i do pre nekoliko godina mogla sam reći jedina ljubav, jeste biologija.  Ali onda sam, potpuno slučajno, uplovila sam u svet neformalnog obrazovanja, volontiranja, omladinskog rada, u tome se pronašla isto toliko ispunjenja koliko i u nauci.


Kada je u pitanju i formalno i neformalno obrazovanje, glavna reč koja opisuje moj radi bila bi-akcija. U formalnom obrazovnom sistemu, na časovima kada god mogu koristim očigledna nastavna sredstva-prirodni materijal, fotografije, video materijal, jer biologije je predmet koji daje velike mogućnosti za kreativnost i očiglednost u nastavi. Koristim vrlo raznovrsne oblike rada, najčeće na jednom času postoji kombinacija više oblika-frontali i rad u paru, frontali i rad u grupi, individualni. Isto tako i metode, s naglaskom na demonstrativno-ilustrativnu metodu i princip očiglednosti i trajnosti usvajanja znanja, umenja i navika. U nastavi nastojim da aktiviram što više same učenike, kroz aktivni rad na času (analiziranje teksta, upoređivanje fotografija, praćenje i opisivanje video snimaka, rad na nastavnim listićima, posmatranjem prirodnog materijala, slagalice, asocijacije, ukrštenice, oluja ideja, mape uma itd.) postavljam pitanja koja im omogućavaju razmišljanje, povezivanje znanja.  U svojoj dosadašnjoj praksi primetila sam da se kod nižiš razreda najviši procenat ostvarenja ciljeva časa postiže na časovima kada su učenici glavni subjekti nastave tj. oni su ti koji vode nastavni proces (grupni rad, rad u paru, individualni rad), dok je kod učenika starijeg uzrasta (konkretno 7. razred) grupni rad bio metoda koja se nije pokazala kao uspešna. Kod učenika viših razreda najbolje se pokazao individualni rad i rad u paru u kombinaciji sa frontalnim radom.

 

Ono na čemu sam izuzetno insistirala, u periodu dok sam radila u školi, bile su vannastavne i vanškolske aktivnosti, izmestiti učenike iz školske klupe i učionice, omogućiti im da šire i produbljuju svoja na znanja na drugačiji način. Na taj način sam zapravo i prenosila svoju veliku ljubav prema neformalnom obrazovanju, prema svemu što ne mora da bude obavezno, a i te kako nas unapređuje i ispunjava.

 

U procesu neformalnog obrazovanja i omladinskog rada, kroz realizovanje radionica, obuka, treninga, sa mladima praktikujem primenu raznovrsnih metoda i oblika rada-grupni rad, diskusija, oluja ideja, igra uloga, studija slučaja itd. u cilju aktiviranja svih njihovih potencijala.

Od početka radnog odnosa do danas, za kratko vreme, učenici su me jako lepo prihvatili i ja sama osećam da vole biologiju. Na času su izuzetno aktivni i motivisani za rad, zainteresovani su i postavljaju veliki broj pitanja, velika je zainteresovanost i posećenost dodatne nastave i biološke sekcije. Ono čime mogu da se pohvalim i smatram kao uspeh u radu jeste da sa koleginicom i učenicima uspešno realizujemo biološku sekciju, različite vannastavne aktivnosti, radionice, edukacije, posete, visok procenat učenika na takmičenjima osvaja jedno od prva tri mesta.

Smatram da je izuzetno važno učenicima pružiti mogućnosti za kreativno i kvalitetno provođenje vremena tokom redovne nastave i vannastavnih aktivnosti, i na taj način ih usmeravati, prenositi na njih svoju ljubav i motivisanost za rad. U saradnji sa Crvenim krstom iz Sombora, Somborskim edukativnim centrom i drugim školama, učenike uključujem u raznovrsne vanškolske aktivnosti: konkurse, izložbe, radionice, festivale.


Za mene je profesija nastavnika više od samog posla. Osećaj ispunjenosti da ste nekoga nešto naučili je za mene pravo bogatstvo. Volim ono što radim, radim ono što volim.

 

Uz decu i mlade sa kojima radim, ja učim, volim da radim sa njima, da svoje znanje i ljubav prema biologiji, životnoj sredini, volonterizmu i omladinskom radu,  prenosim na njih. Smatram da nisam samo nastavnik biologije, već  i učitelj i neko ko razvija vrednost poput zajedništva, jednakosti u pravima, negovanje drugarskih odnosa, uvažavanje. Veliki deo svoje energije i entuzijazma ulažem u svoj rad i prenosim ih na svoje učenike.  

 

S obzirom da sam pobornik celožitonog učenja, neko ko istinski uživa dok radi i uči, te mi stručno usavršavanje ne predstavlja obavezu, i brojanje nedostajućih bodova, nego upravo suprotno, zadovoljstvo

bottom of page