top of page

     U 6. razredu deteljnije se upoznajemo sa neverovatnom raznovrsnošću carstva životinja, iako već mnogo toga znamo o životinjama još od najranijeg detinjstva. U udžbeniku iz biologije za šesti razred baš svako može da pronađe nešto što će ga zainteresovati i o čemu će hteti da sazna još više.

    Kako bismo što bolje razumeli kakav način života vode različite životinje, gde žive, zašto su značajne u pridoi, u nastavi ne koritimo samo knjigu, nego i prirodni materijal, video snimke i mnoštvo fotografija, časopise, vežbamo na listićima, karticama sa zanimljivostima, koristimo tehniku mozgalice, pravimo prezentacije, ali i refereate koji učine naš kabinet i školu lepšima. U nastavi razvijamo logičko razmišljanje, kreativnost, veštine rukovanja sa laboratorijskom opremom, povezujemo sve što učimo sa životom, a pri tom često sa drugarima radimo u grupi ili paru i tako pomažemo jedni drugima i zajedno učimo.

     Znanje proširujemo na dodatnoj nastavi i sekciji, a učestvujemo i na izložbama i posećujemo iste,  učestvujemo u kvizovima, radionicama, obeležavao važne datume, priključujemo se akcijama, učestvujemo u konkursima i dr.

     Na našu ocenu iz biologije utiče ne samo pokazano znanje na pismenim i umesnim proverama, nego i naše zalaganje i ponašanje na času, izrada domaćih zadataka, referata, pohađanje dodatne nastave i sekcije, ali i pohađanje drugih vannastavih aktivnosti, zanimljivosti koje pripremimo i prezentujemo ih odeljenju, prezentacije koje napravimo i izlažemo, dodatni radovi koje dobijemo kao zadatak od nastavnika ili samoinicijativno itd.

Možda ih zavole i oni koji ih se plaše?

Učimo o paucima, škorpijama, krpeljima i stonogama na zanimljiv način. Kroz rad  grupi i zanimljive zadatke koji od nas iziskuju saradnju, pažnju, zaključivanje, kreativnost dolazimo do lepih rezultata i naučili smo nešto novo.

 

 

 

 

Učimo da prepoznajemo insekte.

Nekada smo u školi pravili zbirke insekata (insektarijume), ne razmišljajući o tome da na taj način siromašino bogatstvo (biodiverzitet) ove grupe. Danas, u skladu sa vremenom u kome živimo tražimo drugačija rešenja da bismo naučili nešto kako o insektima, tako i o drugim grupama životinja. U tu svrhu, koristili smo digitalni insektarijum, fotografije insekata i kartice sa slikama i imenima vrsta. Bilo nam je i zanimljivo i korisno.

 

 

 

 

 

Gore u albumu nalaze se slike koje smo koristili kako bismo se upoznali sa različitim grupama insekata, njihovim izgledom, načinom života i značajem. Nakon toga koristili smo kartice sa imenima vrsta i podloge sa slikama i prepoznavali smo vrste insekata koje žive u našim krajevima.

 

 

 

 

Svi kičmenjaci na jednom mestu.

Nekada dužeg vremena upoznavanja sa različitim grupama kičmenjaka (kolouste, ribe, vodozemci, gmizavci, ptice i sisari), njihovom građom, načinom života, značajem u prirodi, došlo je vreme da sve to ponovimo, na drugačiji i zanimljiv način, koji će nas aktivirati na samom času, što znači da ćemo manje 'posla' imati kod kuće. Radili smo u grupama i zajednički rešavali postavljene zadatke.

 

 

 

 

 

 

Slaglicom do rešenja.

Kako bismo saznali na koja to pitanja trebamo odgovoriti, prvo smo kao zadatak imali da složimo slaglicu. Svaka grupa imala je različite zadatke, odnosno različitu slagalicu koja se odnosila na određenu grup kičmenjaka. Nakon što smo pravilno složili slagalicu, ukazala su nam se pitanja na koja smo odgovarali na posebne papiriće i odgovore lepili na tablu u odgovarajuću kolonu i red, kako bismo na tabli imali uporedni prikaz svih grupa.

 

U okviru naših zadataka imali smo i tajno pitanje, a takođe i pitanja za 'mozganje':

 

Mozgalice.

1. Koja je veza između plavog kita i automobila mini kuper?
2. Koja je veza između zlatne žabe i broja 22.000?
3. Koja je veza između plavog kita i broja 40 miliona?
4. Koje je veza između sivog kita i broja 12.000?
5. Koje je veza između noja i broja 2?

 

 

Odgovore na ova pitanja i još novih pitaja naći ćete na prezentaciji.

 

 

Volim biologiju.

U sledećem albumu možete pogledati izgled svezaka iz biologije učenika 6. razreda. Sećajući se svog detinjstva i perioda školovanja, mogu reći da su i moje sveske za predmete koje sam najviše volela (a pitate se koji je to premet? :) ) izgledale upravo ovako-uredno, sa crtežima, urađenim zadacima, ispisanim zanimljivostima i dr.

 

 

 

 

 

 

 

Izložba naših radova.

Sudbina naših referata nije bila ormarska polica, nego zid, tamo gde lep i kvalitetan rad i treba da bude. Naši radovi izloženi su u prostorijama Somborskog edukativnog centra, povodom 10. jula Dana nauke u Srbiji, kada je održana i radionica za decu i mlade a temu 'Fibonačijevi brojevi u prirodi'.

 

 

 

 

 

 

Interakcija-prezentacija.

U nastavi smo često koristili prezentacije, slikovite, iteraktivne, koje nam pomažu da odmah i vizuelno uočimo različite detalje građe, prepoznamo vrste, odgledamo animaciju, čujemo zvuk i brojne druge prednosti koje nam se uskraćuju samo čitanjem teksta. Prezentacije su napravljenje kako bi se učenici aktivirali u nastavi, uz njihovo maksimalno uključivanje. Ovde su samo neke od prezentacija koje smo koristili (mnoge o njih možete pronaći i preuzeti na sajtu Slideshare)

 

 

 

 

 

 

 

Ako ne možeš protiv njih, pridruži im se.

O, daaa, deca mnogo vole da rešavaju ukrštenice, asocijacije, rebuse i slične igrice za razišljanje. Zašto onda to ne iskoristiti u nastavi? Često smo na časovima kao vežbu za kraj časa ili kao uvod u novi čas, radili upravo asocijacije i ukrštenice. Ponekad smo za domaći dobili da na ovakav način ponovimo gradivo. Takođe, radili smo i obrnute ukrštenice. Pitate se šta je to? Odgovore smo već dobili, ali treba da smislimo pitanja. Zašto to radimo? Najčešće nas uče da odgovaramo na pitanja tj. da učimo odgovore na neko postavljeno pitanje, ali trebamo da učimo i kako da pravilno postavimo pitanje,  a ujedno kroz to pitanje dajemo sebi i odgovor. Zanimljivo, zar ne?

 

 

 

 

 

 

 

Školjka ili puž?

Na ovom času vežbe učimo da prepoznajemo vrste školjki i puževa na osnovu građe ljušture. Radimo u paru, svaki par na stolu dobija kutiju sa desetak ljuštura školjki i puževa, priručnik za određivanje vrsta i listić sa zadacima. Posmatrajući prirodni materijal i čitajući karaktere iz priručnika učimo da prepoznamo vrste školjki i puževa. Na kraju časa utvrđujemo koje vrste školjki i puževa sada umemo da prepoznamo. Čas pun aktivnosti, očiglednosti i kreativnosti..

 

 

 

 

 

 

 

Ajkula i tuna

Uz pomoć kartica, povezujemo koje osobine se odnose na košljoribe, a koje na rušljoribe. Posmatramo slike i razmišljamo, te bilje i zapamtimo koje osobine se odnose na tunu kao predstavnika košljoribe (riba sa koštanim skeletom) i ajkulu kao predstavnika rušljoriba (riba sa hrskavičavim skeletom).

 

 

 

 

 

 

 

Biodiverzitet-šta je to?

Koliko je život raznovrstan, koliko je naša planeta bogata sa ogromnim brojem životnih oblika, pokazuje nam neverovatna prezentacija koja drži našu pažnju za sve vreme njenog prikazivanja. Takođe, da čovek na različite načine ugrožava biodiverzitet, pa samim tim i životinje, učimo na realnim primerima životinja koje žive na području Srbije, a ugrožene su zbog različitih ljudskih aktivnosti.

 

 

 

 

 

 

 

Odgovornost i ljubav na prvom mestu

Životinje su živa bića i oni kao i ljudi zaslužuju da se prema njima ponašamo odgovorno i da im pružimo ljubav i pažnju. Ako želimo da imamo ljubimca odgovornost i ljubav prema njemu moraju biti na prvom mestu, jer on je naš prijatelj. Kako šestaci vide odgovoran odnos prema životinjama, pre svega kućnim ljubimcima, pogledajte u galeriji. 

 

 

 

 

 

 

 

Da ponovimo šta smo naučili!

Nakon što na času pređemo određene oblasti, mnogo puta samoinicijativno učenici naprave pitalice za ponavljanje i oni sami preuzmu ulogu koorinatora časa. Svi su aktivni i zanimljivo je preuzeti ulogu voditelja časa. 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page