top of page

     U 8. razredu posle tri godine učenja biologije, upoznavanja sa biljnim i životinjskim svetom i njihovom raznovrsnošću, ljudskim telom i njegovim funkcionisanjem, konačno ćemo naučiti kako uopšte priroda funkcioniše, šta je to što održava život na planeti milijardama godina. U ovom razredu još bolje ćemo da shvatimo koliko je sve u prirodi povezano i koliko zavisi jedno od drugog. Takođe, upoznajemo se sa negativnim uticajem čoveka na prirodu i sa brojnim promenama koje je priroda pretrpela i koje svakodnevno trpi zbog iscrpljvanja svega onoga što nam ona milionima godina pruža, a to su prirodni resursi.

    Kako bismo što bolje razumeli ma šta je to životna sredina i kako ona opstaje ovoliko dugo, na koje sve načine ju čovek ugrožava i koje to posledice donosi sa sobom, svakako da ne koristimo samo udžbenik, nego i  veliki broj dokumentaraca o prirodi, kao i kratkih video klipova, mnoštvo fotografija, časopise, analiziramo vesti iz medija o stanju životne sredine, vežbamo na listićima, karticama sa zanimljivostima, koristimo tehniku mozgalice, pravimo prezentacije, ali i refereate koji učine naš kabinet i školu lepšima, radimo merenja i eksperimente. U nastavi razvijamo logičko razmišljanje, kreativnost, povezujemo sve što učimo sa životom, a pri tom često sa drugarima radimo u grupi ili paru i tako pomažemo jedni drugima i zajedno učimo.

     Znanje proširujemo na dodatnoj nastavi i sekciji,  učestvujemo u kvizovima, radionicama, obeležavao važne datume, priključujemo se akcijama i i sami organizujemo iste.

     Na našu ocenu iz biologije utiče ne samo pokazano znanje na pismenim i umesnim proverama, nego i naše zalaganje i ponašanje na času, izrada domaćih zadataka, referata, pohađanje dodatne nastave i sekcije, ali i pohađanje drugih vannastavih aktivnosti, zanimljivosti koje pripremimo i prezentujemo ih odeljenju, prezentacije koje napravimo i izlažemo, dodatni radovi koje dobijemo kao zadatak od nastavnika ili samoinicijativno itd.

Klima u našem kabinetu.

U skladu sa najaktuelnijom temom u oblasti zaštite životne sredine, temom o kojoj su svi čuli ponešto, neki za nju imaju dokaze, dok je drugi nazivaju zaverom, naravno ta tema su klimatske promene i  mi smo odlučili da napravimo jednu izložbu i prikažemo kako klimatske promene izgledaju u našim očima.

 

 

 

 

Interakcija, prezentacija.

Dosta puta na časovima koristili smo prezentacije, kako one koje smo pravili sami, tako i one koje je za nas napravila nastavnica, a sve u cilju da što bolje razumemo ono o čemu pričamo na času i da vidimo to o čemu pričamo, jer je kada je u pitanju učenje biologije, pa i ekologije kao njene poddiscipline, slika zaista vredi više od 1000 reči. Prezentacije su osmišljene tako da aktiviraju učenike i ooguće im ienterakciju, kako sa nastavnikom, tako i međusobno, uz razgovor, radne zadatke, razmišljqnje i zaključivanje.

 

 

 

 

 

Kada vas učenici inspirišu.

Da mogu biti i te kako dobri predavači, pokazali su mnogo puta i sami učenici, prezentujući svoje radove ostatku odeljenja. Međutim, ovoga puta bilo je zaista posebno. Slušati sa koliko znanja, ali prvenstveno ljubavi priča jedan učenik o onome što najviše voli, o dinosaurusima, i koliko entuzijazma unosi u svoju priču, svakome je mogao, pa i samom nastavniku, biti primer kako održati jedna čas. Bilo je toliko zanimljivo da nismo verovali da nam je pričao više od pola sata (iako je nastavnica rekla da prezentacija traje 10 minuta :) ).Nakon ovakvih časova, samo možete biti inspirisani da budete još bolji nastavnik, jer sva deca, a posebno ovakva deca, to zaslužuju! Sa desne strane možete pogledati prezentaciju, ikao ona ne može u potpunosti da dočara kako je nama bilo na času.

 

 

 

 

 

Zašto se kisele kiše zovu kisele?

Pitanje koje zvuči logično, ali kada treba objasniti zašto nastaju, onda je već malo teže. Još kada treba i hemijski objasniti proces, tu nastaju glavobolje :). Da bismo što bolje razumeli kako i zašto nastaju kisele kiše i do kojih posledica dovode, prvo smo pogledali jedan fantastičan dokumentarni film. Nakon filma razgovarali smo o tome šta smo videli, uočili i zaključili. Na kraju časa smo na zabavan način, uz pomoć ukrštenice utvrdili i ponovili sve o čemu smo pričali na času(ukrštenica je preuzeta sa interneta, i nije moje autorsko delo).

 

 

 

 

Od atoma do biosfere.

Pre ovog časa, razmišljala sam kako učenicima predstaviti temu nivoa organizacije živog sveta, a da bude zanimljiva i razumljiva. Odlučila sam da na času što više aktiviram same učenike. Na koji način? Učenici su podeljeni u parove, a tako su i rešavali radne zadatke. Za rešavanje zadataka sa nastavnog listića koristili su svoje pređašnje znanje i udžbenik, nakon toga slagali su kartice na kojima su napisani nivoi organizacije živog sveta, sa zadatkom da slože od najmanjeg do najvećeg nivoa. Nakon toga iskoristili smo jednu fantastičnu aplikaciju (The scale of universe 2) koja na neverovatan način prikazuje kako je univerzum organizovan. Ova aplikacija omogućila nam je da napravimo pregled od biosfere, pa sve do atoma.

 

 

 

Ekološka azbuka.

Zanimljiv i efikasan način za ponavljanje gradiva iz ekologije. Učenici u na času imali zadatak da osmisle ekološku azbuku, odnosno da za svako slovo azbuke pronađu odgovarajući ekološki pojam. Nakon toga, nastavnik je odabrao uži izbor pojmova i iskoristio ih za pravljanje zanimljive aktivnosti koju smo iskoristili za poslednji dan škole (kada već svi jedva čekamo da škola završi :) ). Na svakom od 30 papira pisao je jedan ekološki pojam. Zadatak učenika bio je da naprave 4 tačna odgovora u nizu (vodoravno, vertikalno ili u dijagonali). Lepo smo se zabavili i ponovili deo onoga što smo naučili iz ekologije.

 

 

 

 

Lanac ishrane, lanac znanja :)

Još jedan zanimljiv i efikasan način za ponavljanje gradiva iz ekologije tj. ekoloških pojmova koji može da se iskoristi posebno na časovima utrđivanja znanja kada se obradi gradivo neke tematske oblasti. Na kartici se sa jedne strane nalazi se reč pitanje, a sa druge strane odgovor na neko drugo pitanje, ali to pitanje i odgovor nisu povezani. Postoji jedna kartica samo sa pitanjem (ona započinje lanac) i jedna kartica samo sa odgovorom (ona završava lanac). Karte se promešaju i podeli se. Lanac započinje učenik, ili grupa, koji/a ima samo pitanje, tako što će ga pročitati. Ostali učenici/grupe gledaju svoje karte. Učenici razmišljaju o odgovoru ali ne komentarišu glasno jer se čeka da se javi učenik/grupa koji/a misli da ima odgovor koja odgovara ovom pitanju. Kad se taj učenik/grupa javi i pročita odgovor ostali odlučuju da li je odgovor tačan ili ne. Ako je tačan nastavlja se lanac znanja tako što pročita nove pitanje sa poleđine ove kartice. Ako ogovor nije bio tačan, čeka se na tačan odgovor. Lanac se nastavlja do poslednje kartice na kojoj se nalazi samo odgovor.

 

 

 

 

Listići za rad na času

Na času se često radi aktiviranja učenika koriste listići za vežbanje, povezivanje i primenu znanja. Učenici na času rade u paru ili grupi, vrlo su aktivni i zainteresovani za rad.

 

 

 

 

Zabavna predavanja

Učenici osmog razreda prisustvovali su predavanjima u Srednjoj tehničkoj školi u Somboru, povodom obeležavanja Svetskog dana energetse efikasnostit i projekta 'Za čistije i zelenije škole u Vojvodini'. Predavanje su bila na temu „Energetska efikasnost“, predavač prof. Vojin Živković, dipl.ing.maš. i na temu ''Ekologija i zaštita životne sredine“ predavač Marijeta Štampfer, dipl.ing.master zašt.životne sredine. Na ovaj način smo dodatno proširili znanje iz gradiva koje učimo i u okviru redovne nastave.

 

Reciklaža svakako nije gnjavaža!

O reciklaži učimo još u zabavištu i da nam reciklaža ne bude gnjavaža kroz zanimljivu radionicu ponavljamo šta o reciklaži već znamo, ali i uvek naučimo nešto novo i zanimljivo.

Priča o tri flaše

Zanimljiva priča o sudbini tri flaše koja na sjajan način prenosi poruku zašto je važno reciklirati. Ova priča prikazaće nam sudbinu plastične flaše, ali će vas i osvestiti da ubuduće razmislite šta ćete sa ovom flašom da uradide-da li ćete ju baciti na otpad ili ipak reciklirati?

bottom of page