top of page

Promocija nauke

U savremenom društvu nauka i tehnologija imaju veoma važnu ulogu, a sadržaji iz nauke vrlo su pogodni za razvoj kako kreativnosti, tako i logičkog zaključivanja kod dece. Naučna pismenost se tretira kao jedna od ključnih kompetencija će biti neophodna za budućnost, i važno je razvijati je kod dece na svim uzrastima. Međutim, ukoliko se sadržaji iz nauke ne predstave deci na pravi način, uvažavajući princip postupnosti i očiglednosti, deca ih ne usvajaju kvalitetno, nego ih reprodukuju bez razumevanja, i ceo proces ne daje željene razultate. Deca u ovom slučaju imaju odbojnost prema nauci, smatraju je vrlo teškom i nisu zainteresovani da joj posvete svoje vreme, te na taj način ni ne mogu da otkriju svoje sposobnosti ili talenat. Iz tog razloga, na različite načine se trudim da realizujem raznovrsne sadržaje (radionice, predavanja i dr.), namenje upravo promociji i popularizaciji nauke među decom, koji će ih privoleti za nauku, zainteresovati ih i motivisati da ju izučavaju.

 

Festival nauke je jedna od tri meni omiljene manifestacije, pored naravno Noći biologije i Noći istraživača. Pitate se, zašto? Festival nauke omogućava svakome da doživi „magiju“ nauke i da se u nju zaljubi! On nas pokreće, inspiriše i motiviše da se bavimo naukom, u nama pobuđuje radoznalost i želju za otkrivanjem neotkrivenog! Putem predavanja, radionica, simualcija, postavki ekperimenata nauka se približava svakome, i otkriva nam kako smo njome svakodnevno okruženi, a da toga možda nismo ni svesni. Zbog toga su festivali idelan način da u naučno-popularnim sadržajima uživa hiljade posetilaca svih uzrasta.Na festivalu sam učestvovala u radionici „Čik pogodi ko sam i gde živim“ u kojoj se deca imala priliku da provere svoje znanje iz zoologije o tome koja životinja je u pitanju kada se pročita njen opis, pronađe sliku i na karti obeleži gde ona živi. Kao nagradu pravila sam im origami životinje koje su im se mnogo svidele i zbog kojih su se iznova vraćali da pogađaju zagonetne životinje.

Uživanje je raditi sa decom.

Festival nauke u Novom Sadu

Noć biologije

Noć biologije je još jedna naučno-popularna manifestacija u kojoj sam rado učestvovala. Cilj ove manifestacije jeste da naučno-istraživački rad u oblasti biologije na zanimljiv i jednostavan način približi zaljubljenicima u biologiju, ali i onima koji to još uvek nisu. Kroz radionice, predavanja, tribine, eksperimente deci, mladima, ali i svim ostalim posetiocima prikazuje se čaroban svet biologije. Radionica u kojoj sam učestvovala zvala se jedne godine „Mala škola detektiva“-analizirajmo otiske prstiju, a druge godine ''Otisni se''. Obe godine kada sam realizovala ovu radionicu, bila je jedna od najposećenijih na Festivalu, i mali radoznalni su bili vrlo nestrpljivi da otkriju koje šare oni imaju na prstima. Istu ovu radionicu i danas primenjujem u svom radu u školi i deca je obožavaju. 

I nauka ima svoj dan

Povodom Dana nauke u Srbiji, u prostorijama Somborskog edukativnog centra 10. jula održane se dve naučno-edukativne radionice za decu i mlade, s ciljem da se deci i mladima nauke približi na nesvakidašnji način. Tema radionica bila je Fibonačijev princip u arhitekturi, umetnosti i prirodi oko nas. Na kreativan način deca i mladi su imali priliku da se uvere da prirodne nauke, konkretno matematika i biologija, mogu da budu vrlo zanimljive i da su neraskidivo povezane. Putem različitih vežbi i zadataka učesnici su ovu povezanost dveju nauka i dokazali na konkretnim primerima u prirodi koja nas svakodnevno okružuje. Ja sam bila kreator radionice i radioničar.

Istog dana otvorena je i izložba radova ''Kada se spoje kreativnost i nauka''. Radovi su bili tokom pola godine izložbena postavka u holu Somborskog edukativnog centra, a autori su učenici OŠ ''Nikola Vukićević'' iz Sombora, odnosno moji učenici, koji su radove pravili u okviru redovne nastave i vannastavnih aktivnosti iz biologije.

Festival nauke 2013. godine protekao je u znaku superheroja, koji su nam pokazali da nauka u našoj državi itekako živi i da se nauka voli. Učenici OŠ “Nikola Vukićević“ iz Sombora imali su priliku da budu deo ovog neverovatnog događaja i da posete Festival nauke. Tamo su nas dočekali i više nego raspoloženi đaci, nastavnici, studenti, istraživači, naučnici, svi spremni da svoje znanje prenesu drugima, sa velikom voljom i entuzijazmom, i prvenstveno nadom da će naše “male“ buduće naučnike zainteresovati za neku od naučnih oblasti koje smo imali prilike da vidimo, čujemo, osetimo: fiziku, geografiju, matematiku, hemiju, biologiju, astronomiju, računarstvo, psihologiju, medicinu, farmakologiju itd. O ovom festivalu pisali su svi mediji, o njemu se pričalo, i još uvek se priča, jer iz godine u godinu obara sve rekorde. Meni je drago što su naši/moji učenici mogli da budu deo ove sjajne manifestacije i 2013. i 2014. godine.

Festival nauke u Beogradu

Poseta festivalu 2013. godine

Poseta festivalu 2014. godine

3. Festival nauke Fizi Bizi  u Somboru

U čarima nauke uživali smo i u Somboru, jer nauke nikad dosta! U OŠ “Ivo Lola Ribar“ Sombor, vrata su bila otvorena svima onima koji su želeli na kratko da “zavire“ u svet nauke. Ovoga puta moram da iskažem svoje lično oduševljenje i pohvalim sve učesnike našeg malog, ali vrednog festivala nauke, koji su pokazali da i u Somboru deca vole nauku i da su u Somboru deca i mladi i te kako željni da uče, istražuju i svoje znanje prenose drugima sa velikim entuzijazmom i ljubavlju. Veliki broj učenika i njihovih nastavnika uzeo je učešće u ovom lepom događaju promocije nauke, i sa osmehom i voljom na zanimljiv način predstavili su nam fiziku, hemiju, biologiju, geografiju, elektrotehniku, matematiku, računarstvo itd. Naši utisci su i više nego pozitivni, jer smo kroz zabavu i druženje sa drugom decom i mladima saznali mnoge korisne i zanimljive stvari. Isto tako motivisani smo da i naša škola, odnosno naši učenici budu promoteri nauke i da svoju ljubav prema nauce prenose drugima.

2014. godine realizovan je i 4. Školski fesival nauke ''Fizi bizi'' u OŠ 'Ivo Lola Ribar' u Somboru. Cilj Festivala je promocija i popularizacija nauke među decom, ali i svim ostalim članovima lokalne zajednice kako bi se kod istih razvila ljubav prema nauci i uvideo značaj naučnih istraživanja za napredak društva. Već je postala tradicija da se ovaj festival realizuje iz godine u godinu, i svake godine beleži sve veće interesovanje i sve brojnije posete. Specifičnost ovog festivala jeste što su njegovi organizatori i nosioci upravo deca, možda budući naučnici, koji sa velikim entuzijazmom i motivacijom žele da posetiocima prenesu svoja znanja i prikažu im koliko je nauka fantastična! Kroz ovaj festival svi smo sigurno mnogo toga naučili kroz već tradicionalne postavke radionica i ekseprimenata. Međutim, ove godine odlučili smo da proširimo, kako program, tako i obim učesnika. Ove godine pored postavki radionica i eksperimenata iz fizike, hemije, biologije muzičkog itd., na Festivalu smo imali priliku da učestvujemo u zanimljivim naučnim kvizovima u naučnom lavirintu, da pogledamo prelepe crteže životinja koje je nacrtao učenik škole Dragan Krga, slušali smo stručno predavanje za 'male' koje je održao učenik Gimnazije Nikola Šebek pod nazivom 'Vremeplovom kroz mezozoik' i predavanje za 'velike' koje sam održala ja, a zvalo se 'Priroda prema brojevima'. Divno je kada nešto što radite napreduje i menja se na bolje, divno je raditi sa svojim bivšim profesorima, a i bivšim učenicima, različite generacije sa istom ljubavlju prema nauci.

4. Festival nauke Fizi Bizi  u Somboru

Deo predavanja 'Priroda prema brojevima'

5. Festival nauke Fizi bizi

U novembru, povodom Svetskog dana nauke očekuje nas 5. po redu Festival nauke ''Fizi bizi'' u organizaciji Udruženja nastavnika iz Sombora. I ovoga puta očekuje nas pregršt zanimljivih aktivnosti koji promovišu nauku, ali i naučni poziv kroz proces profesionalne orijentacije onih koji se nalaze u veoma važnom periodu života-kada treba da odaberu svoje buduće zanimanje. Radionice, eksperimenti i predavanja, biće deo ovog festivala. Budite u toku i pratite informacije o festivalu na sajtu www.fizibizi.com i facebook stranici https://www.facebook.com/fizibizifest.

Fizi Bizi rezultati

1. Prijavljeno 24 volotera, uzrasta 15-30 godina, za volontiranje na festivalu nauke u Somboru, od kojih su svi i bili volonteri tj. učestvovali na festivalu

2. Realizovan jedan pripremni sastanak sa 18 prisutnih volontera

3. Realizovane 2 voloterske akcije (jedna u cilju promocije, a jedna u cilju pripremanja prostora za festival u Gradskoj kući u Somboru)

4. Realizovan dvodnevni festival nauke ''Fizi bizi-biram znanje, biram zanimanje'' u trajanju od 10-13 časova oba dana, ulaz je bio besplatan za sve zainteresovane

5. Uspostavljena saradnja sa 6 srednjih škola (Srednja medicinska škola Sombor, Srednja tehnička škola Sombor, Srednja poljoprivredna škola Sombor, Gimnazija ''Veljko Petrović'' Sombor, Srednja škola ''Sveti Sava'' Sombor, Gimnazija ''Jovan Jovanović Zmaj'' iz Novog Sada), 3 osnovne škole (OŠ ''Nikola Vukićević'' Sombor, OŠ ''Ivo Lola Ribar'' Sombor, OŠ ''Avram Mrazović'' Sombor), 1 fakultetom (Pedagoški faultet u Somboru).

6. Ukupno 203 direktna korisnika projekta, od toga na festivalu učestvovalo  62  mladih (srednjoškolaca i studenata) i 82 osnovaca

7. Ukupno 24 nastavnika mentora uključilo se u proces pripreme i realizacije radionica na festivalu nauke

8. Ukupno 9 predavača i 10 predavanja održano je u okviru aktivnosti ''U susret nauci''-realni susreti naučnika/stručnjaka i osnovaca/srednjoškolaca

9. Ukupno angažovano 3 člana stručnog žirija za ocenjivanje naučnih postavki

10. Ukupno dodeljeno tri nagrade za prva tri mesta (prema oceni žirija i publike) u iznosu od 46.616,00 RSD 

11. Tri medijska partnera su propratila projekat, i to časopis Nacionalna geografija, portal Edukacija i RTV Sreće, a pored njih o festivalu su pisali i portali Somborske novine, SoInfo, SomborNjuz, RTV Vojvodine, Naslovi i dr.

12. Festival posetilo više od 1000  dece, mladih i odraslih

13. Izrađena dva oficijelna video materijala o festivalskim aktivnostima 

14. Održaj jedan završi sastanak sa volonterima u cilju dodele zahvalica i potvrda o volontiranju, kao i razgovora sa volonterima o njihovim utiscima o Festivalu

15. Uspostavljena saradnja sa tri departmana Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu (za hemiju-koji su donirali hemikalije koje nisu bile u komercijalnoj prodaju, za određene postavke srednjih škola; fiziku-predavač je bio dr Petar Mali; biologiju-član žirija bila je Milica Rat sa tog departmana)

16.  Prikazano 18 naučnih postavki/radionica/eksperimenata srenjoškolaca/studenata i preko 20 naučnih postavki/radionica/eksperimenata osnovaca

17. Uspostavljena saradnja sa gradskom bibliotekom  ''Karlo Bijelicki'' u Somboru, sportskim centrom ''Soko'' Sombor i Gradskom upravom grada Sombora

 

 

Uspešan festival je iza nas, uživajte u fotografijama i video materijalu i posetite nas i sledeće godine!

 

 


 

Poseta 9. festivalu nauke u Beogradu

Učenici škole ''Nikola Vukićević'' iz Sombora, 5. decembra  posetili su 9. po redu festival nauke „Čuda su svuda''. Ovoga puta, na jednoj lokaciji, Beogradski sajam, svi ljubitelji nauke mogli su da uživaju u sjajnim postavkama iz različitih naučnih oblasti. Kao i na svakom prethodnom, i na ovom festivalu svi su se lepo proveli i otkrili da čuda zaista jesu svuda oko nas, iako ih možda ne primećujemo!
 

Učešće na festivalu nauke i obrazovanja u Novom Sadu

U subotu 7. maja Dečji naučni klub (DNK) centra za razvoj obrazovanja ''Planeta'' učestvovao je na festivalu nauke u Novom Sadu! Centar Planeta predstavio se sa radionicom ''Širom otvorenih očiju'' kojom smo povezali smo dve discipline-optiku i biologiju.
Fizičari u našem timu bili su Mila (8. razred) i Vanja (8. razred) iz OŠ ''Ivo Lola Ribar'' Sombor, pod mentorstvom nastavnice fizike Sanje Balać. Oni su kao voditelji radionica iz fizike naučili posetioce festivala kako sočiva prelamaju svetlost, kako radi teleskop, kako se pomoću naočara i sočiva koriguju mane oka-kratkovidost i dalekovidost. 
Biolozi u našem timu bili su Kaća (7. razred) i Simon (5. razred) iz OŠ ''Nikola Vukićević'' Sombor, pod mentorstvom nastavnice biologije Ene Horvat. Oni su kao voditelji bioloških radionica naučili posetioce festivala kako je građeno naše oko, kako vidimo šta se oko nas nalazi, kako radi mikroskop, kako se prave mikropreparati, pravili su zajedno sa posetiocima preparate i posmatrali ih pod mikroskopom! 

Dečji naučni klub (DNK)

Dečji naučni klub (DNK) je naučna školica za decu tj. program naučno-edukativnih i istraživačkih radionica koji ima za cilj da kod dece razvija ljubav prema nauci i istraživanju. Radionice su se odvijale na kupalištu Štrand u Somboru, svake subote tokom juna i jula, a od avgusta se odvijaju na glavnoj ulici u Somboru od 10-12h, otvorene su i besplatne za sve zainteresovane. U septembru smo sa radionicama nastavili u prostorijama OŠ ''Ivo Lola Ribar''. Kroz radionice dečjeg naučnog kluba prošao je veliki broj dece, uglavnom predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta. Rad dečjeg naučnog kluba podržali su grad Sombor i Ministarstvo omladine i sporta.

 

Akcija povodom Svetskog dana nauke

FiZi BiZi FEST-festival nauke Sombor

bottom of page